Winners Urban Design & Architecture Design Awards 2020 2/2

Urban Design & Architecture Design Awards

APR Hosted Awards 2020 Highlights of the competition this year outstanding designs. We are delighted to congratulate ‘APR Urban Design & Architecture Design Awards 2020. Hosted by APR with the idea of acknowledging the works of professionals and students across the globe in the architecture and design field. Source and photos Courtesy of APR. UDAD Awards 2020 Winners:

Winner: Boga Collection for Hollis + Morris | REPUBLIC OF II BY IV
CAT: Household Design
Architect: REPUBLIC OF II BY IV
Design Team: Keith Rushbrook and Dan Menchions

Winner: Hammock House | Upstairs Studio, Inc. Architecture
CAT: Hammock House
Architect: Upstairs Studio, Inc. Architecture
Design Team: Maricarmen Martinez, Monica Socorro, Patricia Ponce, Karina Porcari

Winner: The Waves, Santa Eulalia, Ibiza | DNA Barcelona Architects
CAT: Residential Apartment Concept
Architect: DNA Barcelona Architects
Design Team: Aryanour Djalali

Winner: Rio Mau II House | Raulino Silva Arquitecto
CAT: Residential Architecture Built
Architect: Raulino Silva Arquitecto
Design Team: Raulino Silva, Daniela Amorim, Carla Ribeiro, Hélder Jesus, Elena Marino, Giuliano Pavarese

Winner: Vung Tau 6 star Hotel | Dewan Architects + Engineers & Intercon
CAT: Hospitality Architecture Concept
Architect: Dewan Architects + Engineers
Design Team: Dewan Architects + Engineers

Winner: 75 Kenmare | Andre Kikoski Architect
CAT: Housing Architecture Built
Architect: Andre Kikoski Architect

Winner: The Black Barn | Laney LA, Inc.
CAT: Housing Single Family
Architect: Laney LA, Inc.
Design Team: Laney LA, Contractor: Dustin Cunningham, Engineering: Beyond Engineering

Winner: Collective Tower Hong Kong | UArchitects
CAT: Residential High Rise Concept
Architect: UArchitects

Winner: AM 41 Residences | Intercon
CAT: Residential Interior Design Built
Architect: Intercon
Design Team: Intercon Design Team

Winner: Foshan Meisha Bilingual School | GND Jiedi Landscape Design
CAT: Public Landscape Design Built
Architect:
GND Jiedi Landscape Design

Winner: Masstone Fashion Boutique | SpActrum
CAT: Retail Interior Design Built
Architect: SpActrum
Design Team: Yan Pan, Zhen Li, Yu Zheng, Sha Luo

Winner: Canine & Feline Hotel by Raulino Silva Arquitecto
CAT: Hospitality Architecture Built
Architect: Raulino Silva Arquitecto
Design Team: Raulino Silva, Daniela Amorim, Cátia Sampaio, João Mendes, Carla Ribeiro, Hélder Jesus, Elena Marino, Giuliano Pavarese

Winner: Uma Casa na Lapa | Rita Valadao – Arquitectura & Design de Interiores, Lda
CAT: Housing Interior Built
Architect: Rita Valadao – Arquitectura & Design de Interiores, Lda

Winner: Comfort In Context | Chain10 Architecture & Interior Design Institute
CAT: House Design Built
Architect: Chain10 Architecture & Interior Design Institute

Winner: Longquan Well-Chengdu Jingkai White Building | CROX
CAT: Office Building Architecture Built
Architect: CROX
Design Team: C.R. Lin, Zhou Tianye, Sun Lidong, Ni Guoyue, Zhu Jiayi, Li Bangle, Zhu Jinhui, Lin Sen, Li Bentao, Ye Xiunan, Zhuang Xueyan, Zhang Mingzheng, Pan Tianyi

Winner: Mixed-Use Urban Residential Building | City Studio LLC
CAT: Mixed-Use Architecture Concept
Architect: City Studio LLC
Design Team: Samvel Gyulnazaryan, Vahram Snkhchyan, Lilit Grigoryan

Winner: Jiulianzhou Ecological Wetland Park of Suining City, Sichuan Province | WHYNOT Design Corp
CAT: Public Landscape Design Built
Architect: WHYNOT Design Corp
Design Team: Han Hui, Zhang Wenjuan, Zhao Mingxi, Liu Bo, Jia Luman, Wang Rui, Song Xu, Wang Yuenan, Fan Xin, Niu Xueliang, Wang Yijie, Tao Hai, Du Mengying, Liu Xinghua, Han Lu

Winner: Palmira Garden Hotel & Spa | Genpro
CAT: Commercial Architecture Built
Architect: Genpro
Design Team: Aleksei Efimenko, Natalia Pass

Winner: Site Layout of Micro-Districts 15b-16b In The District Of Bogorodskoe (Eastern Administrative District) | State Research and Design Institute for Urban Development of the City of Moscow
CAT: Urban Planning Concept
Architect: State Research and Design Institute for Urban Development of the City of Moscow
Design Team: Dina Sattarova, Galina Mits, Nikolay Kikava, Elena Skripkina; Team of authors: Pavel Kalinov, Dmitry Mironov, Mariya Zagorskaya, Irina Zaychikova, Svetlana Kopnina, Eduard Martirosov, Ivan Galushkin, Mikhail Sinkovich; Authors of utilities-infrastructure projects: Mikhail Levashkevich, Aleksandr Frolov, Evgeny Semenov, Ilya Kirillov, Margarita Korovina, Sergey Bakastov, Andrey Lazarev, Leonid Baryshev

Winner: Metro Station “Vokzalnaya” Minsk, Belarus | Minskmetroproject
CAT: Transportation Built
Architect: Minskmetroproject
Design Team: V.N. Tseliapniou, G.Y. Vasilyev, O.V. Telepneva, A.V.Yakubets, D.E.Rasulova, A.K.Maisevich

Winner: Infante | Meireles Arquitectos
CAT: Residential Renovation Built
Architect: Meireles Arquitectos
Design Team: Mário Meireles (Lead Architect); Filipa Lima (Architecture); Sofia de Eça (Design)

Winner: Tubble Royale | Tubble B.V.
CAT: Product Design Built
Architect: Tubble B.V.
Design Team: Arnoud Kuipers + Partners

Winner: Tian Yi King’s Garden | Serendipper Design
CAT: Commercial Interior Built
Architect: Serendipper Design
Design Team: Yongna Sheng , Yue Li

Leave a Reply

Your email address will not be published.